TO GWARANCJA WSPANIAŁEJ ZABAWY

Aktualności

 Karnawał 2018

Czas Zacząć

KARNAWAŁ  -  Co to jest? 

Karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi dlatego Karnawał jest tak ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła.

Zespół czy DJ na wesele?

Odpowiednio dobrana muzyka jest jednym z gwarantów udanej imprezy. Tradycja, zwłaszcza rodzima, polska, zakłada, że przyjęcie to huczna zabawa do białego rana. W jej trakcie żaden z gości nie powinien nudzić się przy stole. 

A to na Was, jako na Parze Młodych spoczywa obowiązek znalezienia osoby/osób, które właśnie taką, udaną zabawę przy dobrej muzyce zapewnią. A czym, jaka jest ta „odpowiednia”, „idealna” muzyka na wesele? W jej wyborze niestety nie możemy Wam pomóc. 

O tym, czy mają być grane przeboje disco – polo czy szlagiery z lat 70-tych, musicie zdecydować sami. W końcu to Wy najlepiej znacie Waszych gości. Wiecie też, przy jakim rodzaju muzyki większość z nich najlepiej się bawi. To, w czym możemy pomóc to rozstrzygnięcie dylematu, kto muzykę grać na weselu powinien. Dwie najpopularniejsze obecnie opcje, to wynajęcie DJ-a lub zespołu weselnego. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to decyzja łatwa. Przed jej podjęciem powinniście rozważyć wszystkie „za” i "przeciw” obu wymienionym wyżej możliwościom.

 

DJ na wesele

Podstawową różnicą między DJ-em a weselnym zespołem są nośniki użyte przez nich do prezentowania muzyki w trakcie wesela. DJ utwory odtwarza z płyt lub bezpośrednio z komputera. Plusem jest tu fakt, że taki repertuar jest nieporównywalnie bogatszy od repertuaru kapel weselnych, które średnio znają i wykonują około 200-500 piosenek. Współpracując z DJ-em łatwiej jest ingerować w rodzaj i styl granych piosenek, a dzięki tak bogatemu repertuarowi DJ jest na tyle elastyczny, że daje gościom możliwość zamawiania na życzenie nawet tych mniej znanych piosenek.

Ważną kwestią poruszaną przy organizowaniu każdego elementu wesela są finanse. I tu DJ okazuje się być tańszą alternatywą, mniej kosztuje, lecz jednostkowo zarabia więcej od członków zespołu. Po pierwsze pracuje sam, więc nie musi dzielić się gażą z innymi osobami. Po drugie nie śpiewa, nie gra na instrumentach, dzięki temu wkłada w prowadzenie wesela mniejszy wysiłek fizyczny. Pomimo tego  cena, jaką DJ zainkasuje za całonocne wesele waha się od 150 do 350 zł/h. Kwota ta uzależniona jest od regionu, miejscowości, w której odbywa się przyjęcie, a także od tego, jakim prestiżem i popularnością cieszy się nasz DJ. Średnio podliczając koszt za DJ-a na wesele bez poprawin ok. 10 godzin w centralnej Polsce wynosi od 1500 do 3500 zł. Oczywiście można znaleźć oferty tańsze i droższe za ceną bardzo często stoi jakość.

 

Zespół na wesele

Mimo tego, że wynajęcie DJ - a wiąże się z  mniejszymi kosztami, to jednak wiele osób, przy okazji wesel ceni sobie wyłącznie muzykę na żywo, graną przez weselną kapelę. W takiej sytuacji ich argumentem często jest to, że „utwory z płyt może puszczać każdy, a nie każdy może je samodzielnie zaśpiewać”, że tylko taka muzyka ma prawdziwy, weselny klimat.

Zespołowi na pewno łatwiej będzie dogodzić gustom większości gości, 
a w szczególności starszych osób bawiących się na weselu. One, przywiązane do tradycji, bardziej cenią sobie występy z „prawdziwymi” instrumentami
i muzykami. Dla nich wesele udane jest tylko wtedy, gdy gra zespół. Bo jest to prawdą, gdyż niektóre rodzaje muzyki, zwłaszcza muzyka biesiadna, brzmią lepiej, jeśli wykonywane są na żywo przez zespół muzyczny.

Ceny za wynajęcie zespołu weselnego są wyższe, niż gaża pobierana przez DJ-a. Przede wszystkim kapela weselna to minimum 3 osoby (chyba, że zdecydujecie się na wynajęcie duetu wokalnego), z których każda pobiera własne wynagrodzenie. Rozpiętość, jeśli chodzi o cenniki zespołów weselnych jest duża i waha się od 2000 złotych do 5000 złotych, przy czym naprawdę dobre zespoły, z górnej półki, posiadające rozbudowane instrumentarium, potrafią swoje usługi wycenić nawet od 7 do 10 tysięcy złotych.

Plusem zespołu weselnego jest to, że może grać prawie w każdym miejscu. Dzięki czemu jego członkowie mogą ze swoimi instrumentami np. towarzyszyć w domu przy błogosławieństwie, drodze do kościoła czy wyprowadzeniu Panny Młodej z domu. Jest to coś, na co DJ z konsoletą lub komputerem nie mógłby sobie pozwolić.

Pamiętajcie również o tym, że naprawdę dobre zespoły weselne z profesjonalnymi muzykami mają zarezerwowane terminy na rok, czasem nawet 2 lata do przodu. Warto więc zarezerwować je możliwie jak najwcześniej.

 

Podsumowanie

Różnica w kosztach wynajęcia na przyjęcie weselne DJ-a czy Zespołu Muzycznego nie jest aż taka duża, przy czym muzycy w zespole zarabiają relatywnie mniej w porównaniu z DJ-em, który nie musiał inwestować w naukę i ćwiczenia tak jak robią 
to muzycy. Koszt sprzętu DJ-a również jest wielokrotnie niższy od kosztów zespołu.

Prosta arytmetyka (średnia kosztów)

DJ  - od 1500 do 4000 zł   (1 osoba – nie gra, nie śpiewa, nie gra marsza w domu, nie gra błogosławieństwa, nie gra biesiady przy stołach, odtwarza muzykę z płyty lub komputera, nie ma prób, nie ćwiczy, nie musi się uczyć)

Zespół – od 3000 do 4000 zł   (3 osoby lub więcej – grają na instrumentach, śpiewają, grają marsze, grają błogosławieństwo, grają biesiadę przy stołach, itp. Robią próby, zmieniają sprzęt, ćwiczą codziennie, muszą uczyć się nowych utworów, muszą dbać o zdrowie, itd.)

Przy odliczeniu kosztów bieżących i amortyzacji sprzętu

DJ - zarabia od 1200 do 3600 zł 

Muzyk  w zespole - zarabia od. 600 do 1000 zł  (przy dużo większym nakładzie pracy, wysiłku i utracie zdrowia)

 

 Informacje praktyczne

Bez względu na to czy zdecydujecie się na zespół weselny czy na DJ-a, musicie pamiętać o kilku ważnych, uniwersalnych zasadach:

  • 1. przede wszystkim przy wyborze nie opierajcie się wyłącznie na rekomendacjach znajomych. To, co podoba się innym, nie zawsze musi odpowiadać Waszym gustom;
  • 2. często znalezienie dobrego zespołu na wesele jest bardzo trudne – niejednokrotnie bywa tak, że tanie kapele, a także DJ-e to przypadkowi ludzie, którzy na muzyce w ogóle się nie znają. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z ich portfolio, czyli nagraniami, najlepiej wideo, z poprzednich wesel i innych imprez, na których grali;
  • 3.  bardzo dokładnie omawiajcie repertuar, nie tylko utwory grane w trakcie pierwszego tańca, wprowadzenia tortu czy podziękowań dla rodziców;
  • 4. powiedzcie jasno, czy życzycie sobie przeprowadzania gier i zabaw weselnych oraz czy chcecie oczepin i jak mają one wyglądać;
  • 5.  jeśli drużba i druhna nie są parą uprzedźcie, że nie chcecie, aby zostali oni proszeni o „słodzenie wódki”;
  • 6. warto też określić ile i jak długich przerw zespół czy DJ potrzebują. Oczywiście tak jak każdy z nas, muszą zjeść, napić się, chwilę odpocząć. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy muzycy (szczególnie w tanich kapelach) częściej siedzą za stołem, niż pracują. Warto więc zawczasu zrobić wszystko, aby tego uniknąć;
  • 7. bardzo ważne jest jasne przedstawienie Waszego stanowiska, wobec nadmiernego spożywania przez muzyków alkoholu. 
    Nikt nie chciałby przecież, aby członkowie kapeli czy też DJ, słaniali się na nogach i nie byli w stanie zabawiać gości.
  • 8.  ostatnią, ale nie najmniej istotną kwestią jest umowa. Jej sporządzenie jest bardzo ważne bez względu na to, jak znane i zachwalane osoby zatrudniacie. To kwestia poczucia bezpieczeństwa, którą zapewnicie sobie nawzajem.

Jak już wspomnieliśmy, muzyka odgrywa na weselu jedną z kluczowych ról. Dlatego też dokładnie i bez pośpiechu powinniście dokonać wyboru, zdecydować, kto 
w trakcie Waszego wymarzonego przyjęcia będzie za nią odpowiedzialny.


 

Kontakt

obraz

Nasza oferta obejmuje niezwykle bogaty repertuar. 

 

Piotr 
604 249 121

Grzegorz
501 685 780

Krzysztof 
690 910 021

 


 

formularz
 

Tu nas znajdziesz

                                  

          

Odwiedź Nasz Profil na PlanujemyWesele.pl

 

 

 

 

        Partnerzy:

               
       
         

 

                                                                                                                                  87316